Projekt "Lepszy start w przyszłość" » Wycieczki

Wycieczka po Suwalszczyźnie

W dniu 29  kwietnia 2019 r. w ramach projektu ,,Lepszy start w przyszłość uczniów w Gminie Wysokie Mazowieckie”, została zorganizowana  jednodniowa  wycieczka dydaktyczna dla uczestników - uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Jabłonce Kościelnej  do  Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Pobyt na Suwalszczyźnie  rozpoczął się od odwiedzin  Izby Pamięci Jaćwieskiej w Szurpiłach, gdzie obejrzeliśmy wystawę poświęconą życiu Jaćwingów zamieszkujących te tereny we wczesnym średniowieczu.

Następnie udaliśmy się do siedziby parku w Turtulu, gdzie obejrzeliśmy ruiny młyna, staw turtulski, czy, widok na głęboką rynnę rzeki Czarnej Hańczy, źródliska rzeki Szeszupy, oraz ścieżkę dydaktyczną ,,Opowieści Turtula”.

Po zakupieniu pamiątek w siedzibie parku  zwiedziliśmy Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą, które jest rezerwatem o powierzchni około 1 hektara. Rezerwat pokryty jest głazami, które przyniósł lodowiec ze Skandynawii.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było obejrzenie panoramy jeziora Hańcza ze stromej skarpy w Mierkiniach  oraz obejrzenie ruin parku dworskiego Stara Hańcza  z przełomu XVIII/XIX wieku.  Jezioro Hańcza to najgłębsze jezioro w Polsce zwane też Perłą Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Malownicze widoki na Dolinę Szeszupy z zespołem jezior kleszczowickich, to następny etap naszej wycieczki podziwiany z Punktu Widokowego w Smolnikach.

Pobyt na Suwalszczyźnie zakończyliśmy wejściem na Górę Cisową, która na swój kształt zwana jest też Suwalską Fudżijamą, a rozpościera się z niej piękny krajobraz.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był obiad zjedzony w ,,McDonald”.

Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy bezpiecznie do szkoły.

Hanna Wójcicka