Projekt "Lepszy start w przyszłość" » Wycieczki

Wycieczka do Krakowa i Zakopanego

W dniach 20 – 22 marca 2019 roku uczniowie klas III gimnazjum oraz VIII i VII szkoły podstawowej uczestniczący w zajęciach realizowanych w ramach projektu „Lepszy start w przyszłość uczniów w Gminie Wysokie Mazowieckie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wzięli udział w wycieczce do Krakowa i Zakopanego. Pierwszego dnia młodzież zwiedzała Zamek Królewski oraz Katedrę na Wawelu, Bazylikę Mariacką z ołtarzem głównym – dziełem norymberskiego mistrza późnego baroku Wita Stwosza. Podczas spaceru po Rynku Głównym mieli okazję zobaczyć m. in. Sukiennice, Wieżę Ratuszową oraz pomnik Adama Mickiewicza.  Wieczorem dotarli do gościnnego pensjonatu „U Hani” w Bańskiej Niżnej.

Przez kolejne dni uczniowie mieli okazję cieszyć się górskimi widokami. Pierwsza trasa wiodła przez malowniczą Dolinę Kościeliską położoną we wschodniej części Tatr. Ciekawym punktem programu był wjazd koleją linową na Gubałówkę, skąd można podziwiać panoramę Tatr Polskich, części Słowackich oraz pasma Babiogórskiego. Następnego dnia młodzież ruszyła w trasę do Rusinowej Polany. Po drodze zatrzymali się przy Sanktuarium Maryjnym Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Chociaż szlak jest łatwy i krótki, jednak o tej porze roku leży tam śnieg, a miejscami można natknąć się na lód. Niektóre odcinki trasy były niemałym wyzwaniem dla niezbyt wprawionych turystów. Na szczęście wszyscy pokonali je bez uszczerbku. Uczniowie zwiedzali też skocznie narciarskie oraz odwiedzili zabytkowy Cmentarz na Pęskowym Brzysku, na którym pochowane są osoby zasłużone dla Zakopanego. Był czas również na spacer po Krupówkach i zakup pamiątek.

Ostatniego dnia młodzież uczestniczyła w Festiwalu Zawodów w Krakowie. Szkoły zawodowe, technika i przedsiębiorcy z Małopolski zaprezentowali szeroki wachlarz ofert edukacyjno – zawodowych. Każdy uczestnik mógł zapoznać się z dostępną ofertą zawodów na rynku pracy, skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców czy też skonfrontować swoją wiedzę o danym zawodzie z jego wymiarem praktycznym. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili Jaskinię „Raj” – jedną z najbardziej znanych atrakcji Gór Świętokrzyskich.

Wycieczka połączona była z realizacją zajęć w ramach projektu. Z pewnością wzbogaciła wiedzę, doświadczenia uczniów i dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

Ewa Borecka