Spektakl profilaktyczny LOL

27 maja uczniowie klas VI, VII, VIII i III gimnazjum w MOK w Zambrowie obejrzeli spektakl profilaktyczny pt.  „LOL” w wykonaniu aktorów Teatru  „FORM.art” z Łodzi. Wyjazd ten odbył się w ramach realizowanych w naszej szkole działań wychowawczo-profilaktycznych.  Jak co roku mogliśmy liczyć na pomoc Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która w znacznej części zasponsorowała  bilety wstępu.

Tytuł przedstawienia nawiązuje do popularnego wśród młodzieży zwrotu „LOL” (z ang. Laughing out loud), co oznacza „śmieję się głośno”. Młodzi ludzie interpretują ten zwrot sprzecznie z jego znaczeniem używając go często jako synonimu słowa „kretyn”. Tematyka przedstawienia dotyczyła przemocy psychicznej i fizycznej zarówno w domu jak i w środowisku rówieśniczym.  Przemoc fizyczna, znęcanie się  to bardzo groźne zjawiska, na które nie można dać przyzwolenia.  Często rany psychiczne nie są widoczne tak jak siniaki, stłuczenia czy zadrapania, a jednak krzywdzą i odciskają swoje piętno na całym życiu człowieka.

Spektakl pomógł uczniom zrozumieć, że o przemocy należy mówić, że nikogo nie można pozostawiać samemu sobie.

My dorośli musimy pamiętać o naszej odpowiedzialności za zachowanie, rozwój a przede wszystkim przyszłość  naszych dzieci.

Marzena Piszczatowska