Bezpieczne wakacje

Wakacje to czas odpoczynku, zabawy, beztroski i słońca, ale to również czas wielu zagrożeń i niebezpieczeństw jakie czyhają na nas każdego dnia. W związku z tym dnia 4 czerwca 2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 0-III , IV-VI i gimnazjum z przedstawicielami Policji, KRUS i PSSE w Wysokiem Mazowieckiem.

Uczestnicy  zapoznali się z podstawowymi zasadami zachowania się w różnych okolicznościach i sytuacjach niebezpiecznych, które mogą się wydarzyć w okresie wakacji.

Funkcjonariusze Policji omówili wakacyjne wyjazdy uświadamiając jak zadbać o bezpieczeństwo nad wodą i w górach, a także w miejscu zamieszkania. Wszyscy przypomnieli sobie numery alarmowe, kiedy i w jakich  sytuacjach zagrożenia do kogo zwrócić się o pomoc oraz jakie informacje przekazać dyspozytorowi służb ratowniczych.

Pani z PSSE udzieliła wielu rad i wskazówek jak korzystać z kąpieli słonecznych, radzić sobie z insektami, pasożytami. Przypomniała również jak ważna jest higiena. Uczuliła na warunki przechowywania żywności oraz jak ustrzec się przed różnymi chorobami.

Przedstawiciel KRUS  zwrócił szczególna uwagę na bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym, a zwłaszcza na maszyny rolnicze, urządzenia i proste narzędzia, które użyte niewłaściwie albo nieostrożnie, mogą spowodować groźne wypadki.  Zagrożeniem są też środki ochrony roślin i inne chemikalia do produkcji żywności.

Spotkanie było bardzo ciekawe i bogate w rady, przestrogi i środki ostrożności. Na zakończenie uczniowie podziękowali przedstawicielom instytucji i służb obecnym na spotkaniu gromkimi brawami.

Życzymy wszystkim udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.

Marzena Piszczatowska