Aktualności_2017-2018

Święto Konstytucji 3 maja

Jak co roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II upamiętniła majowe święta, w tym najważniejsze – Święto Konstytucji. 3 maja 2018 roku odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznych zorganizowany przez Burmistrza Miasta Wysokie Mazowieckie, Wójta Gminy Wysokie Mazowieckie oraz Miejski Ośrodek Kultury w ramach miejskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas przeglądu wystąpili soliści, duety, zespoły wokalno-instrumentalne i chóry reprezentujące przedszkola miejskie, szkoły wszystkich szczebli z miasta i gminy, parafie i MOK. Udział w nim wzięli również nasi uczniowie. Mateusz Orłowski z klasy IV zaśpiewał piosenkę „Serce w plecaku”, Izabela Wyszyńska z klasy III gimnazjum zaprezentowała pieśń „Powrócisz tu”, w duecie wystąpiły uczennice klasy II gimnazjum: Marta Biała i Gabriela Kolińska z utworem „Obudź się Polsko”. Występy uczestników były bardzo udane i dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

Nieco później, bo 9 maja odbyła się uroczystość szkolna. Uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali część artystyczną upamiętniającą majowe święta. Przypominając genezę Święta Pracy, odwołali się do słów świętego Jana Pawła II: „O ile prawdą jest,  że człowiek jest przeznaczony i powołany do pracy,  to nade wszystko praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy”. Zwrócono uwagę na potrzebę szacunku dla wszystkich ludzi pracujących.

2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - święto państwowe  ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Uczniowie przypomnieli historię i symbolikę barw narodowych, podkreślono ich znaczenie w podtrzymywaniu naszej tożsamości.

Najobszerniejszą część akademii stanowiło upamiętnienie 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. – ustawy zasadniczej zatwierdzonej przez Sejm Czteroletni w roku 1791. Postanowienia Konstytucji były rewolucyjne a jednocześnie ostrożne i wyważone – doniosłe na miarę epoki. Wydarzenie to świadczyło, że Polska weszła na drogę postępu i reform, że Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku. Stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności. Część artystyczna była ciekawą lekcją historii dla wszystkich zebranych, wzbogaconą o wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej. Obchodząc święta narodowe, kształtujemy w młodzieży postawy obywatelskie, dumę z tego, że są Polakami.

Ewa Borecka